Czy ktoś wie jak transportować ponadgabaryty? - przewozowy

transport wielkogabarytowy

Transport ładunków ponadnormatywnych

Wiele maszyn rolniczych, ciężkich elementów budowlanych, konstrukcji stalowych, zbiorników, kontenerów, sprzętów górniczych itp. musi być transportowana na znaczne odległości. Transport drogowy dopuszcza przewóz ładunków

Czy ktoś wie jak transportować ponadgabaryty? - przewozowy transport wielkogabarytowy
o ograniczonej długości, szerokości, wysokości i masie. Niektóre maszyny i konstrukcje można rozdzielić na mniejsze elementy, dzięki czemu spełnione zostaną wszystkie wymagania. Niestety nie zawsze jest to możliwe i potrzebny jest tak zwany transport ponadgabarytowy.
Po uzyskaniu uprawnień i odpowiednim zabezpieczeniu ładunku można przewozić elementy przekraczające masę i wymiary wyszczególnione w przepisach. Wymagana jest też do tego specjalistyczna naczepa, która umożliwi bezpieczny przewóz. Transport ciężki jest bardzo problematyczny, jednak przy zastosowaniu współczesnej technologii i nowatorskich rozwiązań staje się coraz łatwiejszy i bezpieczniejszy.
Transport maszyn może wiązać się z ich uszkodzeniem, dlatego muszą one być jak najlepiej zabezpieczone, a ich umieszczenie na naczepie powinno być dobrze przemyślane.


Tradycyjnie na polskich drogach transportować można

Transport ciężki to inne określenie dla gałęzi przemysłu, jaką jest transport ponadgabarytowy. W tej nazwie znaleźć można odzwierciedlenie jej charakteru. I to na kilku płaszczyznach.
Słowo ciężki to po pierwsze odniesienie do wielkości i ciężkości towarów. Tradycyjnie na polskich drogach transportować można produkty o łącznej masie 42 ton. Tymczasem maszyny, różnego rodzaju sprzęty, czy hale ciężar ten przekraczają. Wszystko więc co waży więcej niż 42 tony, musi być transportowane w specjalnych warunkach.
Drugą płaszczyzną transportu ciężkiego, jest jego logistyka. Transport maszyn, czy elementów infrastruktury naprawdę nie jest organizacyjnie łatwy. Nie każdą trasą da się go zorganizować. Takie elementy, jak rondo, most, czy wysoki krawężnik mogą w tym przypadku uczynić trasę nieprzejezdną. Zorganizowanie więc wszystkiego cale nie jest łatwe. Tym bardziej, że dochodzą do tego dodatkowe elementy, związane z obowiązującymi regulacjami prawnymi.
I tak oto transport ciężki, wcale lekkim nie jest.


Transport ciężki wymaga również dodatkowych opłat

Zamknięcie granic wynikające z panującej pandemii spowodowało zwiększenie nacisku na transport lądowy. Gospodarka światowa zwolniła, ale nie wyhamowała całkowicie. To, co do tej pory przewoziły samoloty transportowe czy statki, dzisiaj przewożą samochody i pociągi.

Najtrudniej w tej sytuacji ma się transport ponadgabarytowy, transport maszyn i transport ciężki. Czas realizacji znacznie się wydłużył, ponieważ transportowanie dużych ładunków jest realne tylko w nocy i musi się odbywać pod ścisłym nadzorem ekipy prowadzącej. Nie wszystkie europejskie drogi są przystosowane do takich przewozów, co oznacza potrzebę wyznaczenia ścisłej trasy.

Ponadto koszt transportu ponadgabarytowego wiąże się z zatrudnieniem większej liczby personelu oraz wypłacaniem wyższych stawek za pracę w czasie nocnym i dodatków za pracę w szkodliwych warunkach. Wymaga to wyższych ubezpieczeń zarówno ludzi, jak i samego ładunku.

Transport ciężki wymaga również dodatkowych opłat za przejazd drogami publicznymi, za wjazdy na autostradę i podatek od transportu ponadgabarytowego.


Niecodzienny widok na drogach

Niektóre przedsięwzięcia budowlane wymagają przewozu na miejsce budowy określonych kluczowych elementów inwestycji, które zostały uprzednio wybudowane lub wyprodukowane w innym miejscu w kraju, a niekiedy nawet za granicą. W takim wypadku niezbędny okazuje się transport ponadgabarytowy. Ten rodzaj transportu dotyczy sytuacji, kiedy pojazd wraz z ładunkiem przekracza określone przepisami normy dotyczące wymiarów lub wagi. Każdorazowo wymaga to kompleksowego podejścia i szczegółowego zaplanowania każdego aspektu, w tym przede wszystkim dobór odpowiedniej trasy oraz stosownych środków transportu. Z uwagi na występujące często na drogach publicznych ograniczenia, transport ciężki wymaga niekiedy wykorzystania drogi rzecznej lub morskiej, co dodatkowo komplikuje całe przedsięwzięcie. Kiedy więc w grę wchodzi przewóz przęsła mostu, turbiny wiatrowej lub transport maszyn ciężkich, należy zwrócić się do wyspecjalizowanej firmy przewozowej, która nie tylko udostępni odpowiedni sprzęt, ale też pomoże załatwić wszelkie formalności.